Основні терміни та поняття, які використовуються в цьому розділі:

ТЦК (Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) — орган військового управління України, який веде військовий облік та здійснює мобілізацію населення.

Насильницька мобілізація — не слід плутати з звичайною мобілізацією, яка проводиться відповідно до законодавства України. Насильницька мобілізація фактично є насильницьким викраденням (в розумінні Міжнародної конвенції проти викрадення людей). Це ситуація, коли чоловіків без санкції суду та без правових підстав затримують на вулиці, привозять до військових комісаріатів, часто утримують у підвалах, обмежують їхню свободу (в тому числі в наручниках), змушують проходити військово-лікарську комісію та відправляють у навчальні центри.

«Бусифікація» (від англійського bus — автобус) — іронічний неологізм, який використовується на позначення ситуацій, коли при насильницькій мобілізації, представники ТЦК та правоохоронних органів насильно завантажують чоловіків в автобус та відвозять до військових комісаріатів.

Досягнення зі знаком мінус: «Бусифікація» стала словом року у 2024, за версією словника неологізмів «Мислово».

Адвокат Кравець розповідає про бусифікацію з точки зору Закону і Конституції, і як насправді з точки зору закону має проводитися мобілізація.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубинець заявив, що готовий представити свій детальний звіт у парламенті: «За результатами численних звернень громадян до Офісу Омбудсмана, можу чітко констатувати: порушення прав людини з боку працівників ТЦК та СП набули системного та масового характеру. Складається враження, що незаконні затримання та побиття представниками ТЦК та СП стали новим вірусним трендом, який не зупинити без жорсткої реакції держави».

Народний депутат України Олександр Гончаренко, заявив з трибуни Верховної Ради України, що Зеленському потрібна медична допомога, якщо він не бачить такої проблеми, як "бусифікація"

Ігор Луценко, військовий і колишній народний депутат, зазначив, що «бусифікація» є національним приниженням.

Олександр Федієнко, член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, ще в грудні повідомив , що працівники ТЦК та СП почали примусово мобілізовувати осіб, які мають при собі документи, що підтверджують їхнє бронювання від мобілізації. За його словами, таких випадків уже зафіксовано чимало, і ці дії є незаконними.

Нардеп Бакумов назвав ТЦК у балаклавах організованим злочинним угрупуванням та закликав Раду зупинити незаконні фільтраційні заходи, які ТЦК проводить у Харкові.

Насильницьким зникненням, згідно з Міжнародною конвенцією для захисту всіх осіб від насильницьких зникнень - вважається арешт, затримання, викрадення або позбавлення волі в будь-якій іншій формі представниками держави або особами чи групами осіб, що діють за дозволом, підтримкою чи згодою держави, при подальшому відмові визнати факт позбавлення волі або приховуванні даних про долю або місцезнаходження зниклої особи, внаслідок чого ця особа залишена без захисту закону.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубинець (якого ми згадували вище) фіксує порушення законодавства з боку працівників ТЦК: «Позбавлення права на правовий захист. Працівники ТЦК та СП не допускають адвокатів до затриманих осіб, перешкоджаючи їм скористатися своїми законними правами. Приховування інформації про затриманих громадян. Родичі та правозахисники не можуть отримати інформацію про місце перебування затриманих, що є прямим порушенням прав людини. Недопущення представників Уповноваженого ВРУ з прав людини. Через недопуск вони не можуть здійснювати контроль за дотриманням прав затриманих, що перешкоджає ефективному захисту громадян.»

Багато родичів таких насильно мобілізованих заявляють, що їм не повідомляють, де знаходяться їхні рідні, і поліція не реагує. ТЦК використовує в своїх автомобілях глушники зв язку, щоб людина не могла повідомити ні родичам, ні адвокату, що з нею сталося і де вона знаходиться.

Виходячи з цього, можна з упевненістю заявити, що бусифікація — це не що інше, як насильницьке зникненя, тобто викрадення людей.

Пункт 2 статті 1 цієї Конвенції зазначає: «Ніякі виняткові обставини, як би вони не були серйозні, будь то стан війни чи загроза війни, внутрішня політична нестабільність чи будь-яка інша надзвичайна ситуація, не можуть служити виправданням для насильницького зникнення». Тобто не можна виправдати, насильну мобілізацію, читай викрадення людей - воєнним станом.

Письмовий відповідь начальника Одеського ТЦК про те, що ТЦК не мають права затримувати людей.

В умовах необґрунтованого блокування консульських послуг і фактичної лотереї під час оформлення нового паспорта за межами України, українські чоловіки позбавлені можливості повернутися до України для отримання цих послуг, оскільки існує велика небезпека бути викраденими одразу після повернення.

Обмеження консульських функцій є формою примусу: чоловіки опиняються перед вибором — повернутися в Україну й наражатися на ризик примусової мобілізації або залишатися за кордоном без дійсних документів. Це суттєво обмежує їхню свободу пересування, право на легальне перебування та доступ до правового захисту.

Відео бусіфікації з відкритих джерел

Навіть якщо частина відео — фейки, відео так багато і кожен день з являються нові з різних регіонов України, що це неможливо пояснити просто фейками.


Головна
установить счетчик посещений